News Seo Teknikleri – Google Haberler Hit Alma Yöntemleri

News seo ayarlamaları basit ancak bir o kadar da kritiktir. Öncelikle kendinizi yani sitenizi iyi tanımanız gerekmektedir. Örneğin 3-4 aydır news kaydı olan bir siteye hit alsın diye aşırı derecede yüklenirseniz büyük ihtimalle ilk Google güncellemesi ile tarihin tozlu sayfalarında yerinizi alırsınız. Sitenizi Google Haberler hizmetinize yeni kaydettirdiğinizi göz önüne alarak yapılması gerekenleri aşağıda, dilim döndüğünce, açıklamaya çalışacağım.

Sitenin News Yaşı

En önemli konulardan bir tanesidir. Yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi kısa süre önce kaydınız gerçekleştiyse, çok fazla hit beklemek hata olacaktır. Sitenizin kendini toparlaması, stabil hale gelmesi için ona izin verin. En az 8-9 ay trafik ve gelir kaygısı içerisine girmemeye çalışın… Burada kendinize bir yol haritası çizmeniz güzel olacaktır, nasıl bir yol haritası izlemeniz gerektiğini anlamanız için aşağıda news kaydı yeni gerçekleşmiş bir sitenin gelişim sürecinin nasıl olması gerektiğini örnekleyeceğim.

 • Sitenizin news kaydı yapıldığı tarihten itibaren alexa, smilarweb değerlerini bir tarafa not alın,
 • Kesinlikle haber başlıklarında soru cümleleri kullanmayın,
 • İlk 3 ay düzenli, özgün içerik girişi yapın,
 • 4. aydan itibaren yavaş yavaş dış linkler almaya başlayın, (Backlink konusuna aşağıda değineceğim)
 • Alexa, smilarweb Türkiye değerleriniz 15-20 bin arasına geldiği zaman yavaş yavaş sosyal medyadan trafik çekmeye başlayın,
 • Sitenizin değerleri TR için 10 bin altına indikten sonra soru cümlelerini yavaş yavaş kullanmaya başlayabilirsiniz,
 • 6. aydan sonra siteniz kendine gelmeye başlayacaktır ve artık 20 içerikten 1 tanesinde özgün olmaktan çıkabilirsiniz.
 • 7-8 aydan sonra günlük girilen içerik sayınızı arttırın.

Sitenin Tipografisini Düzenleme

Google her zaman sitelerin tipografisine önem vermiştir ve düzenli olmayan tipografileri pek sevmediği aşikardır. Sitenizde h taglarını her zaman belirli bir hiyerarşi ile kullanmanız size avantaj sağlayacaktır. Örneğin yazının başlığı h1 ile yazılırken, spot metnini h2 ile yazmanız ve bundan sonra gelecek başlıkları önem sırasına koyarak h2, h3 ve h4 kullanmanız her zaman için artı olacaktır.

Sürekli olarak düz yazı mantığında yazarsanız, kullanıcılar sitenizde aradığını bulduğu an daha fazla kalmayacaktır. Sitede geçirilen süre çok fazla önem arz etmektedir dolayısıyla sitenizde geçirilecek süreyi arttırmak adına kullanıcılara daha eğlenceli ve kolay bir okuma deneyimi yaşatabilirseniz sıralamanıza etki ettiğini görebilirsiniz. News seo yapmanın sadece siteyle veya yazılımla düzeltilebileceği algısından kurtulup en etkili değişken olan kullanıcı verisini göz önüne almalısınız. Tipografinin önemi için anahtar kelimenin arama sonuçlarına etkisini incelemek daha doğru olacaktır.

News Seo İçin Anahtar Kelime Önemi

Bir yazının önemli olup olmadığının anlaşılması için anahtar kelime her şeydir. Anahtar kelimenizi iyi seçmeli ve yazınızı bu anahtar kelimeye göre inşaa etmelisiniz. Burada dikkat edilmesi gerekenler:

 • Sitenin <title> kodunda mümkünse anahtar kelimeniz ile başlayarak başlık atınız.
 • Sitenizin h1 etiketi <title> ile aynı değilse mutlaka burada da anahtar kelimeniz ile başlayan bir başlığa yer veriniz.
 • Sitenizin spot metnini mümkünse h2 etiketi içerisine alınız ve yine burada görünen ilk 20 kelime içerisinde anahtar kelimenize yer veriniz.
 • Anahtar kelime yoğunluğunuzu yazı başına %1 civarında tutmaya özen gösteriniz.
 • Yazacağınız yazının uzunluğuna göre en az 1 alt başlıkta (h2) mutlaka anahtar kelimenizi geçirmeye çalışınız.
 • Sitenizde anahtar kelimenizi linkleyebileceğiniz bir makale veya sayfa varsa mutlaka en az 1 tane anahtar kelimeye link veriniz.
 • LSI Keyword kullanmaya özen gösteriniz.

Not: WordPress kullanıyorsanız Yoast Seo kullanmanızı ve News modülünü aktif etmenizi öneririm. Bu sayede anahtar kelime planlamanızı iyi bir şekilde yapabilirsiniz.

Makale/Haber Kalitesi

Makalenizin kalitesi Google tarafından otomatik olarak anlaşılmamaktadır ancak burada bir makalenin kaliteli olduğunu anlamak için kullandıkları bazı algoritmalar vardır. Bunlardan analizlere tepki verenlerden bazıları şunlardır:

Haber kaç kelimeden oluşuyor?

300 kelime altında olan haberler genellikle fakir (poor) içerik olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle haberin ne kadar metin içerdiği aslında onun kalitesini de belirlemektedir.

Not: Burada çok ince bir çizgi bulunmakta, sitenize gelen kullanıcılar gereksiz ve saçma bilgilerden çabuk sıkılırlar o yüzden mümkün olduğunca orta uzunlukta, 300-500 kelime arası, yazmaya çalışın.

Haberin yüzde kaçı özgün?

Tüm haberlerinizi ajanslardan alıp atarsanız o zaman sitenizin diğer sitelerden bir farkı kalmaz ve tüm sitelerde aynı haber olacağı için Google hangisine öncelik vereceğini bilemez. İşte bu yüzden news seo konusunda mutlaka haberlerinizin özgün olmasına özen göstermelisiniz. Spinner kullanarak bu durumu sadece kısa süreli aşabilirsiniz ancak diğer sitelerden veriler gelmeye başladığı zaman Google sizin sıralamanızı düşürmeye başlayacaktır.

Haber görseli özgün mü?

Çoğu kullanıcı çok uğraşmamak adına haberde bahsi geçen resmi Google Görseller ile aratmaktadır ve ilk 4-5 resimden kendisine uygun olanı seçerek haberine eklemektedir. Oysa bu çok zararlı bir harekettir. Sitenizdeki içeriğin bir parçası da görseldir ve bu görsel de kapladığı alan göz önüne alındığında belki metinden fazla yer almaktadır. O yüzden kullanacağınız görsellerin mümkün olduğunca aynı haber için diğer siteler tarafından kullanılmadığından emin olmalısınız.

İpucu: Türkiye’de yayın yapan siteler yerine yurt dışında yayın yapan sitelerden görselleri almanız her zaman artı olarak yansıyacaktır.

Not: Görselin üzerine watermark atmanız histogramı çok fazla değiştirmeyeceği için, görsel üzerinde yapacağınız oynamalar pek işinize yaramayabilir.

Site/Sunucu açılışı hızlı mı?

Google insanların içeriğe en hızlı yöntem ile erişmesini hedefler bu yüzden sitenizin hızlı açılması ve sayfanın yüklenme süresi son derece önem arz etmektedir.

İçeriğe kullanıcılar ne kadar çaba sarf ederek ulaşıyor?

Siteniz, kullanıcılar için 2 bölümden oluşmaktadır, ATF (Above the fold) yani ilk görünen kısım, BTF (Below the fold) scroll ile görülebilen kısım… Sitenize gelen kullanıcılar içeriğe erişmek için bir kaç scroll yapıyorsa Google bu durumu pek sevmeyecektir ve sitenize gönderdiği kullanıcıyı yorduğunuzu düşünecektir.

Kullanıcılar bu habere geldiklerinde nasıl davranıyor?

Son olarak Google sitenize belirli ölçüde bir trafik göndererek kullanıcıların nasıl davrandığını analiz etmeye çalışır, burada da en önemli etken sitede geçirilen ortalama süredir.

Tüm bu verileri sitenizin kaynak kodlarından saniyeler içinde alıp, işleyerek buna göre sitenize kullanıcı gönderdiğini unutmamanız gerekir. Önemli olan ilk sıralara çıkmak değil orada kalabilmektir.

News Seo ve AMP İlişkisi

Bir çok haber sitesi AMP erişimi hızlı olduğu ve bu nedenle sitede geçirilen süre azaldığı için çok uzun bir süre, belki hala, AMP tasarıma geçmeyi reddetti. Evet ilk çıktığı zamanlarda Google bu dengeyi iyi kuramamıştı ve sitede geçirilen süre azaldığı için siteleri geri plana atmaya başlamıştı. Yapılan algoritma güncellemeleri ile bu sorunlar düzeltildi ve Google’ın sunduğu bu hizmete geçenler ilk sıralara gelmeye başladı. Dünya genelinde trafiğin büyük bir çoğunluğu mobil üzerinden geldiği için Google AMP sayfalara öncelik veriyor ve ilk sayfada çıkardığı ilgili haberlerin tamamını AMP’ye sahip sitelerden seçiyor.

Search Console AMP

Google Haberler bölümünde kendinize bir koltuk ayırmak istiyorsanız bu teknolojiye uymalı ve Search Console üzerinden hızlandırılmış sayfalarınızı takip etmelisiniz. Arama Görünümü -> Hızlandırılmış Mobil Sayfalar bölümünden bu alana ulaşabilir ve hatalarınız varsa bunları görerek düzeltebilirsiniz. Hatalı AMP sayfalarınızın olması, hiç olmamasından çok ama çok daha kötüdür. Bu yüzden bu alanı düzene oturtana kadar düzenli olarak takip edip, kod sorunlarını gidermek önemlidir.

Site Kalitesi

Sitenizin kaliteli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak sitenize Google gözünden baktığımızda yanılıyor olma ihtimaliniz çok yüksek… Nedeni ise çok basit, siteniz genel olarak kullanıcıların yeterli ilgisini çekemiyor. Her türlü taktiği denediniz, başlıkları düzgün attınız, özgün içerikler yazdınız, sosyal medyada da paylaştınız ama Google News bölümünde ilk sayfada bir türlü gelemediniz mi? Öyleyse sitenizin kalitesini arttırmanın zamanı geldi demektedir.

Tasarım

Mümkün olduğunca modern teknolojiye ayak uydurmayı deneyin, ancak bu değişiklikleri çok hızlı yapmayın. Sitenize gelen kullanıcılar her seferinde farklı şeyler ile karşılaşmasın. Mevcutta indeks almış sayfalarınız mümkün olduğunca aynı kalsın ama siteniz de 1995 yılında kalmış olmasın.

Yazılım

Bir çok insan olayın sadece tasarım ile çözülebileceğini düşünür ancak yazılım da bir o kadar önem arz etmektedir. Veri tabanınıza yapılan gereksiz sorgular siz fark etmesenizde sizi geri plana çekmektedir. Günden güne sıkışan, şişen siteniz kullanıcıların gözünde değerini yitirecektir.

Noindex

İşte bu yazının en kritik ve en can alıcı noktası budur! Sitenizin kalitesini belirleyen şüphesiz ki Google’da kaç indeksli sayfanız olduğudur ancak buradaki sayı ne kadar fazlaysa o kadar iyi değil aksine kötü olabilir. Örnekleme ile gitmek gerekirse sitenizde 100 makaleniz olsun ve Google üzerinde 1000 indeksiniz var ama ziyaret edilen sadece 2 tane yazınız var, bu durumda siteniz Google gözünde binde 2 değerlidir. Oysa sizi dibe çeken gereksiz sayfalarınızın indeks almasını engellerseniz sadece indeks alacak 100 makaleniz üzerinden değerlendirilir ve site değeri yüzde 2 olur…

Yapmanız gereken çok basit:

 • Trafik almayan sayfaları,
 • Etiket sayfalarını,
 • Arşiv sayfalarını,
 • Kategori sayfalarını,
 • Kelime sayısı az olan haberleri,

Kısacası ziyaret edilmeyecek veya çok küçük oranda ziyaret edilen tüm sayfalarınızı Google indeksinden çıkarın… Sonrasında news seo konusunda ne kadar da boşa zaman kaybettiğinizi görmüş olacaksınız. Siteniz rahatlayacak ve şaha kalkmaya hazır hale gelecektir.

Bu güncellemeleri yaptığınızda siteniz diğer haber sitelerinden bir tık öne geçmiş olacak ve zaman, para, emek harcadığınız siteniz news seo optimizasyonu ile birlikte bir adım öne geçmiş olacak. Bir sonraki yazımda ise sadece news için değil Google’da genel olarak yükselmeniz için detayları paylaşacağım. Anasayfa üzerinden bunu takip edebilirsiniz. O güne kadar yaşasın Google News!

ÖNEMLİ NOT: Bu yazı 2018 yılında yazılmıştır. Yazıda bahsedilen bir çok bilgi değişmiş olabilir, işlem yaparken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir ve tüm sorumluluk size aittir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Ankara Web Tasarım Ajansı: Profesyonel Çözümler ve Yaratıcı Tasarımlar

Ankara Web Tasarım Ajansı İnternet, günümüzde işletmelerin online varlık kazanması...

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama en basit tanımıyla ürün veya hizmetlerinizin dijital...

Ankara Dijital Pazarlama Ajansı

Ankara Dijital Pazarlama Ajansı denildiğinde vazgeçilmeziniz haline gelecek Ansiklopedi...

SEO Nedir?

Seo Nedir? Bu sorunun cevabını herkes bildiğini düşünür "Arama Motoru Optimizasyonu" peki aslında gerçekten SEO nedir? SEO teknikleri olarak internette bulduğunuz makaleler ne kadar gerçeği yansıtıyor? Bu yazımda bu soruların gerçek cevaplarını veriyorum.

Google Merchant Center

Google Merchant Center, alışveriş reklamlarında ürünlerinizin listelenmesi için Google tarafından oluşturulmuş bir servistir.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz